Vulcan 60SS-6B24CBN, 60-Inch Gas Restaurant Range
Vulcan 60SS-6B24CBN, 60-Inch Gas Restaurant Range FEATURES & TECHNICAL SPECIFICATIONS
Opt for the natural gas-powered 60" Endurance™ Restaurant Range, equipped with (6) 30,000 BTU open burners featuring lift-off burner heads, a 24" charbroiler with (4) 16,000 BTU burners, and (2) standard oven bases. Crafted with a stainless steel front, sides, backriser, and high shelf, this range is supported by a fully MIG welded frame and 6" adjustable legs. Delivering a powerful 302,000 BTU output and certified by CSA and NSF, it ensures top-tier performance in your professional kitchen.