Vulcan SX60F-6B24GN, 60-Inch Restaurant Gas Range
Vulcan SX60F-6B24GN, 60-Inch Restaurant Gas Range FEATURES & TECHNICAL SPECIFICATIONS
Elevate your kitchen with the natural gas-powered SX Series Restaurant Range, featuring a 60" design, (6) 28,000 BTU burners with lift-off heads, a 24" griddle, and (2) standard ovens. Crafted with stainless steel front, sides, backriser, and high shelf, the fully MIG welded frame stands on 6" adjustable legs for stability. With a potent 258,000 BTU output, this range is ETL-Sanitation certified for superior performance.