Vulcan 60SC-6B24CBN, 60-Inch Gas Restaurant Range
Vulcan 60SC-6B24CBN, 60-Inch Gas Restaurant Range FEATURES & TECHNICAL SPECIFICATIONS
Elevate your kitchen with the natural gas-powered 60" Endurance™ Restaurant Range, equipped with (6) 30,000 BTU open burners featuring lift-off burner heads. Additionally, it includes a 24" charbroiler with (4) 16,000 BTU burners, (1) standard oven base, and (1) convection oven base. Constructed with a stainless steel front, sides, backriser, and high shelf, and supported by a fully MIG welded frame and 6" adjustable legs, this range boasts a robust 302,000 BTU output. Certified by CSA and NSF, it guarantees efficiency and reliability in your culinary endeavors.