Vulcan 60SS-6B24GBP, 60-Inch Gas Restaurant Range
Vulcan 60SS-6B24GBP, 60-Inch Gas Restaurant Range FEATURES & TECHNICAL SPECIFICATIONS
Choose the LP gas-powered 60" Endurance™ Restaurant Range, featuring (6) 30,000 BTU burners with lift-off burner heads, a 24" manual griddle/broiler with a 3/4" thick plate and a 4" wide front grease trough. This range is equipped with (2) standard oven bases for versatile cooking applications. Crafted with a stainless steel front, sides, backriser, and high shelf, the fully MIG welded frame ensures durability. The range stands on 6" adjustable legs, providing stability, and boasts a powerful 268,000 BTU output. Certified by CSA Flame, CSA Star, and NSF, it guarantees top-notch performance in your kitchen.