Prepline ENR6B60G24N, 60-Inch Commercial Range, 6 Burner, 2 Oven, 24" Flat Griddle - Natural Gas
Prepline ENR6B60G24N, 60-Inch Commercial Range, 6 Burner, 2 Oven, 24" Flat Griddle - Natural Gas FEATURES & TECHNICAL SPECIFICATIONS
  • 30,000 BTU per top burner
  • 12" x 12" cast iron grates
  • Standing pilot light for individual burners
  • 30,000 BTU convection oven
  • Oven thermostat adjusts from 250F - 500F
  • 26.8” x 25.7” x 13”oven cavity
  • Manual gas controls with metal knobs
  • Stainless steel front, back riser, and lift off shelf
  • "Cool-to-the-touch" front s/s deck
  • Easy to remove full width crumb tray
  • 2 chrome racks included
  • Range is fully serviceable from the front
  • Legs standard
SKUENR6B60G24N
Manufacturer Prepline
Length (Inch) 60
Width (Inch) 32.73
Height (Inch) 60.36
Weight (Lbs) 662
Material Stainless Steel
Color Silver
Type Filter Gas Range
Reviews on Prepline ENR6B60G24N, 60-Inch Commercial Range, 6 Burner, 2 Oven, 24" Flat Griddle - Natural Gas