Vulcan 72RC-6B36GT72-Inch Gas Restaurant Range
Vulcan 72RC-6B36GT72-Inch Gas Restaurant Range FEATURES & TECHNICAL SPECIFICATIONS
Transform your kitchen with the gas-powered Endurance™ Restaurant Range, a 72" powerhouse featuring (6) 30,000 BTU burners with lift-off heads, a (1) 36" x 3/4" thick griddle with thermostatic controls, and a 4" wide front grease trough. On the left, discover a refrigerated base with (2) drawers, and on the right, a convection oven. Crafted with stainless steel front, sides, backriser, and high shelf, the fully-welded chassis and casters provide mobility. This range delivers a formidable 240,000 BTU output and holds certifications from UL, CSA, and NSF.