Vulcan 72CC-8B24G72-Inch Gas Restaurant Range
Vulcan 72CC-8B24G72-Inch Gas Restaurant Range FEATURES & TECHNICAL SPECIFICATIONS
Unleash culinary creativity with the gas-powered Endurance™ Restaurant Range, boasting a 72" design, (8) 30,000 BTU burners with lift-off heads, and a (1) 24" griddle with a 3/4" thick plate. The manual controls and (2) convection oven bases make this range a versatile addition to any kitchen. Constructed with stainless steel front, sides, backriser, and high shelf, the fully-welded chassis and 6" adjustable legs ensure durability and stability. With an impressive 350,000 BTU output, this range is CSA Flame, CSA Star, and NSF certified for top-tier performance.