Vulcan 60SC-4B36G, 60-Inch Gas Restaurant Range
Vulcan 60SC-4B36G, 60-Inch Gas Restaurant Range FEATURES & TECHNICAL SPECIFICATIONS
Redefine your kitchen with the gas-powered 60" Endurance™ Restaurant Range, showcasing (4) 30,000 BTU burners with lift-off burner heads and a 36" x 7/8" thick griddle. The range features a 4" wide front grease trough, a standard oven on the left, and a convection oven on the right. Crafted with a stainless steel front, sides, backriser, and high shelf, and supported by a fully MIG welded frame and 6" adjustable legs, this range guarantees efficiency and reliability. Certified by CSA Flame, CSA Star, and NSF, it ensures top-tier performance in your professional kitchen.