Vulcan 48C-2B36G, 48-Inch Gas Restaurant Range
Vulcan 48C-2B36G, 48-Inch Gas Restaurant Range FEATURES & TECHNICAL SPECIFICATIONS
Revolutionize your kitchen with the Endurance™ Restaurant Range, a gas-powered 48" masterpiece. It features (2) 30,000 BTU burners with lift-off burner heads and a versatile 36" griddle sporting a 7/8" thick plate and manual controls. The 4"W front grease trough enhances functionality, while the convection oven adds versatility to your cooking arsenal. Crafted with a fully MIG welded chassis and supported by 6" adjustable legs, this range, with 155,000 BTU power, is certified by CSA Flame, CSA Star, and NSF, ensuring top-notch performance for your professional kitchen.