Standard Range SR-COE-DBL-240, Double Deck Full Size Electric Convection Oven - 240V, 1PH
Standard Range SR-COE-DBL-240, Double Deck Full Size Electric Convection Oven - 240V, 1PH FEATURES & TECHNICAL SPECIFICATIONS
  • Independent doors with full view windows
  • 2-speed, 1/2 hp fan motor (1725, 1140 rpm)
  • Porcelain enamel oven interior
  • 20 position interior rack guides
  • 10 nickel plated oven racks
  • Electronic ignition (Fenwal)
  • Electronic thermostat & manual timer controls
  • Temperature range: 150°F to 500°F (66°C to 260°C)
  • Control panel opens downward for easy service
  • Control panel located on right side - away from burners
  • Four Halogen interior lights
  • Exterior: Stainless steel front, sides, and top
  • Oven Ready light
  • Forced “cool down” fan mode
  • 6" heavy duty caster
  • Cordset not included, must be hardwired by a professional
SKUSR-COE-DBL-240
Manufacturer Standard Range
Length (Inch) 38.000000
Width (Inch) 44.500000
Height (Inch) 68.800000
Weight (Lbs) 728.000000
Units of measure EA
Type Filter Convection Oven
Reviews on Standard Range SR-COE-DBL-240, Double Deck Full Size Electric Convection Oven - 240V, 1PH