Southbend P48A-BBBB, , 48-Inch Heavy Duty Electric Range
Southbend P48A-BBBB, , 48-Inch Heavy Duty Electric Range FEATURES & TECHNICAL SPECIFICATIONS
The Platinum Heavy Duty Range, a gas-powered 48" unit, features (8) 35,000 BTU open burners with manual controls and (1) convection oven. Additionally, it has (1) 12" cabinet on the right side, includes (3) racks, and is constructed with stainless steel on the front, sides, rear, exterior bottom, and 6" adjustable legs. Delivering a total of 325,000 BTU, this range is certified by CSA and NSF, ensuring its quality and safety for commercial kitchen use.