Nemco 8045SXW-220, 45 Hot Dog Capacity Hot Dog Roller Grill with GripsIt Non-Stick Coating, 220V
Nemco 8045SXW-220, 45 Hot Dog Capacity Hot Dog Roller Grill with GripsIt Non-Stick Coating, 220V FEATURES & TECHNICAL SPECIFICATIONS
This Nemco 8045SXW-220, 45 Hot Dog Capacity Hot Dog Roller Grill with GripsIt Non-Stick Coating, 220V features a timetested, maintenance-free design will serve you for years and forever satisfy your customers with the tastiest, juiciest hot dogs. 360В° roller rotation prevents residue buildup, while individual roller heating elements ensure heating consistency. Removable drip pan makes for easy cleaning. Requires no ventilation system. Seven heat settings offer versatile temperature control. Front and rear rollers have their own heat controls. This feature permits shutting off one section during non peak hours.
UPC400011082604
SKU8045SXW-220
Manufacturer Nemco
Length (Inch) 16.250000
Width (Inch) 35.500000
Height (Inch) 7.000000
Weight (Lbs) 51.000000
Units of measure EA
Material Stainless Steel
Installation Type Countertop
Control Type Digital
Color Silver
Type Filter Hot Dog Roller
Voltage 220V
Reviews on Nemco 8045SXW-220, 45 Hot Dog Capacity Hot Dog Roller Grill with GripsIt Non-Stick Coating, 220V
There are no reviews yet for this product.
In Stock
Add to Wishlist
Fast Shipping for Stock Items
Mentioned in Blog
How To Organize a Concession Stand In 2023 in 5 Easy Steps